سه‌شنبه, 2 بهمن 1397

 

 

در 10 سال اخیر خشکسالی پیوسته در استان داشتیم

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان گفت: در 10 سال اخیر منهای سال های 91 و93 در استان خشکسالی پیوسته داشتیم که اثرات این خشکسالی در رودخانه های استان خودش را نشان داده است.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای استان، مهندس علی نظری در برنامه تلویزیونی گفتمان در صدا و سیمای گلستان اظهار کرد: میزان بارندگی امسال تاکنون 397 میلی متر بوده که سال گذشته همین مقطع 343 میلی متر بارش در استان داشتیم ، که نشان از افزایش 15 درصدی دارد ولی نسبت به دراز مدت نیم درصد کاهش داشتیم. در 10 سال اخیر منهای سال های 91 و 93 همواره در استان خشکسالی پیوسته داشتیم که اثرات این خشکسالی در رودخانه های استان خودش را نشان داده است.
مهندس علی نظری افزود: امسال در اترک 27 ونیم میلیون متر مکعب آورد داشتیم.سال گذشته در همین مقطع 45 میلیون متر مکعب ودر درازمدت 202 میلیون متر مکعب آورد این رودخانه بود.
در گرگانرود  که 63 درصد حوضه آبی استان را تشکیل می دهد، سال جاری 65 میلیون متر مکعب آورد داشتیم که سال گذشته آورد این رودخانه 112 میلیون متر مکعب و در درازمدت 355 میلیون متر مکعب بود.این موضوع نشان می دهد، اگر وضعیت رودخانه های استان به همین منوال  پیش رود، و ما مدیریت توامان عرضه و مصرف نداشته باشیم ، رودخانه های استان فصلی می شود. به نسبتی که آورد رودخانه کم بشود آلایندگی آن بیشتر می شود.
وی تصریح کرد: آبگیری مخازن سدهای استان تا کنون 73 میلیون متر مکعب بوده است که در سال گذشته 97 میلیون متر مکعب ذخیره داشتیم یعنی امسال 27 درصد حجم مخازن را آبگیری کردیم که کاهش 25 درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می دهد.
مهندس نظری بیان کرد: قطعا  اگر صرفه جویی نشود در تابستان مشکلاتی خواهیم داشت. 87 درصد آب استان به کشاورزی اختصاص یافته است. کشاورزان محترم استان امسال 20 درصد سطح کشت خود را در آبهای زیرزمینی و 50 درصد در بخش آبهای سطحی کاهش دهند تا دچار مشکل وخسارت نشوند.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان در ادامه افزود: امروز بدون مشارکت مردم امکان مدیریت عرضه وتقاضا وجود ندارد.ما امروز سازه ها را می سازیم وباید ارزش آب را به مردم بشناسانیم. باید به سمت بهره وری آب برویم.
وی بیان کرد: ما تولید آب نداریم بلکه وظیفه تامین آب را داریم ، در این راستا اولا باید اعتماد سازی کنیم و مشارکت مردم را در صرفه جویی منابع آب داشته باشیم. ما در کنارمردم هستیم. طی 10 سال خشکسالی را تجربه کردیم و باید آن را قبول کرده و برنامه ریزی کنیم.
مهندس نظری افزود: البته در استان اقدامات خوبی نیز نظیر تشکل های آب بران انجام شده که مردم و کشاورزان خود در مدیریت  مصرف آب مشارکت می کنند. وهمچنین کارگروه سازش کم آبی به ریاست استاندار تشکیل و مشغول به کار شد.

 

 

منبع خبر: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گلستان