سه‌شنبه, 2 بهمن 1397

 

 

جلسه کمیته هماهنگی توزیع آب سدهای استان در شرکت آب منطقه ای گلستان برگزار شد

پنجاه و پنجمین جلسه توزیع آب سدهای استان با حضور مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گلستان، رئیس سازمان جهاد کشاورزی گلستان، فرماندار شهرستان آق قلا، معاون فرمانداری ویژه شهرستان گنبد و دیگر اعضای جلسه در شرکت آب منطقه ای گلستان برگزار شد.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گلستان، مهندس علی نظری مدیر عامل این شرکت در ابتدای جلسه اظهار گرد: در چنین جلساتی تلاش همه ما این است با توجه به همه محدودیت های منابع آب رضایت ذینفعان و بهره برداران را جلب کنیم تا در کشت آن ها نیز مشکلی ایجاد نشود.
مهندس نظری افزود: از ابتدای سال آبی جاری تاکنون 364 میلی متر باران باریده است که نسبت به سال گذشته 8 درصد افزایش و نسبت به دراز مدت 4 و نیم درصد کاهش را نشان می دهد. همچنین درمخازن سدهای استان نیز 65 میلیون متر مکعب آب ذخیره شده است که معادل 23 درصد حجم آب  سدهای استان است.
وی بیان کرد: آورد رودخانه های استان نیز طی این مدت بین 70تا 90درصد به صورت میانگین کاهش را نشان می هد که مهم ترین علل آن تغییر اقلیم، خشکسالی ها پیاپی، برداشت بی رویه از آب زیرزمینی وپایین رفتن آب سفره ها است. پیامدهای آن نیز این بوده که سفره های آب سطحی استان نسبت به سال قبل نیم متر افت داشته است .
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گلستان افزود: باید بپذیریم خشکسالی و تغییر اقلیم با ما عجین شده است و باید مدیریت عرضه و مصرف تومان داشته باشیم. در حال حاضر حدود 95 درصد آبهای زیرزمینی استان و 72 درصد آب های سطحی برداشت می شود.
وی بیان کرد: پارسال برای کشت نکردن شالی و کاهش سطح زیر کشت به کشاورزان هشدار دادیم ولی نپذیرفتند و در نتیجه خسارات فراوانی را متحمل شدند. هر جا مبانی کارشناسی و فنی جواب بدهد ما از کمک و یاری دریغی نداریم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان نیز در این جلسه اظهار کرد: همه ما ازشرایط بحرانی آب مطلع هستیم و وظیفه مهم فرمانداران و بخشداران شهرستان ها این است در مسائل اجتماعی مدیریت داشته باشند و البته آگاه کردن و تطبیق دادن مردم با این مسائل کار سختی است.

مختار مهاجر افزود: اگر کشت انجام شود ولی آبی برای آبیاری نباشد کار سخت تری است و تقاضای ما این است که کشاورزان حوزه وشمگیر نیز با تشکیل تعاونی بتوانند شرایط را برای آبرسانی به این حوزه مطلوب تر کنند ضمن اینکه مدیریت و حفاظت از  آب رها شده از سد تا پایین دست نیز موضوع مهمی است. در ادامه چگونگی بهره برداری و صرفه جویی و استفاده از آبیاری های نوین بسیار مقوله مهمی است که می تواند در بهره وری و افزایش سطح زیر کشت موثر باشد.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای گلستان نیز در این جلسه اظهار کرد: قبل از برگزاری این جلسه دو جلسه  محلی در شبکه سدهای بوستان و گلستان و وشمگیر برگزار شده است و این جلسات مصوباتی داشته و تقاضاها مطرح شده است.
مهندس سید محسن حسینی اظهار کرد: در حال حاضر در مجموع سه سد گلستان، بوستان و وشمگیر مقداری آب ذخیره شده است که با احتساب تبخیر و آب مانده برای پایداری سد می توانیم حدود 21 میلیون متر مکعب از این آب را  برای استفاده در شبکه های مرتبط برنامه ریزی کنیم.
وی بیان کرد: البته این رهاسازی الزاماتی دارد که باید رعایت شود و از جمله رهاسازی باید بعد از 20 اردیبهشت انجام شود ، آب باید با حداکثر دبی ممکن و ایمن و با کمترین زمان  و با حضور مامور انتظامی رهاسازی شود.
مهندس حسینی تصریح کرد: با وضعیت کنونی تنها می توانیم بخشی از تقاضاها را پاسخگو باشیم که با توجه به محدودیت منابع آبی چاره ای جز این نیست.
بعد از اظهار نظر کلیه اعضاء تصمیمات لازم جهت میزان آب هر شبکه و مقدار رهاسازی آب از سدهای بالادست به سمت سدهای پایین دست اخذ شد.

 

 

منبع خبر: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گلستان