سه‌شنبه, 2 بهمن 1397

 

 

استحصال حق السهم کشور از سیلاب اترک

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای گلستان به همراه مدیر بهره برداری از تاسیسات آبی و مدیر روابط عمومی از سد آبگیری شده دانشمند و تالاب سدهای آلماگل و آجی گل بازدید کردند.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گلستان، در این بازدید که در پی سیلاب های اردیبهشت ماه در رودخانه اترک انجام شد،کارشناسان حوزه تاسیسات آبی شرکت توضیحاتی در خصوص اقدامات انجام شده در پی وقوع سیلاب در این رودخانه که از 22 لغایت 31 اردیبهشت جریان داشت ارائه نمودند.
آماده کردن دو دستگاه بیل مکانیکی در منطقه و شروع عملیات قبل از رسیدن سیلاب به دریچه داشلی برون، تمیز کردن وپاکسازی سرشاخه ها ودرختان حمل شده توسط سیلاب در ورودی دریچه داشلی برون، کانال آبگیر سد دانشمند ، چک اینچه برون و چک آلماگل، استقرار نیروی انسانی در طول بازه سیلاب، حضور مدیر دفتر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی در منطقه به همراه رئیس گروه مدیریت بحران و پدافند غیر عامل در زمان سیلاب ، هدایت جریان سیلاب به سمت مخازن پایین دست دریچه داشلی برون با توجه به ظرفیت عبوری کانال های مرتبط ، ترمیم فوری کانال های سد دانشمند و آلاگل به دلیل تخریب سیلاب توسط بیل مکانیکی، انجام عملیات لایروبی اضطراری پس از پر شدن کانال آبرسان سد اینچه برون بعد از روز دوم سیلاب از دیگر اقدامات انجام شده در طول دوره سیلاب بود.
گفتنی است، با استفاده از این اقدامات و لایروبی هایی که قبلا در کانال ها  با کمک محیط زیست انجام شده بود ، حق السهم کشور از محل سیلاب استحصال ودر مخازن سدهای موجود وتالاب ها ذخیره شد وحق السهم کشور همسایه نیز توسط آن کشور مورد بهره برداری قرار گرفت.   
در عین حال با توجه به شدت سیلاب و حجم رسوبات نیز حجم رسوب فراوان همراه با خسارات وارد شد که گزارش های لازم جهت اخذ اعتبارات در حال پیگیری است.
شن ریزی جاده سرویس کانال اصلی آلاگل وکانال فرعی آلماگل به طول 34 کیلومتر، استمرار در لایروبی کانال های اصلی آلاگل، دانشمند، اینچه برون و آلماگل به طول 60 کیلومتر به دلیل حجم بالای رسوبات ناشی از سیلاب ها و ترمیم بخشهایی از جاده  سرویس دسترسی دایک اصلی سد دانشمند ، از جمله اقداماتی است که در پی خسارات وارده در طول  دوره سیلاب نیاز به اجرا دارد.

 

منبع خبر: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گلستان