سه‌شنبه, 2 بهمن 1397

 

 

هشتمین جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان رامیان برگزار شد

هشتمین جلسه شورای حفاظت شهرستان رامیان در فرمانداری این شهرستان و با حضور اعضا برگزار شد.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گلستان، در این جلسه مهندس سالاری فرماندار شهرستان اظهار کرد: شان نزول این جلسه برای حفاظت از منابع آب شهرستان است و به عبارتی همه اعضا علاوه بر وظایف سنگین دستگاهی و سازمانی متولی حفظ آب هستیم.
مهندس سالاری افزود: موضوع آب مساله ای است که سال به سال ضرورت پرداختن و توجه به آن بیشتر می شود و حفاظت و توجه به آب یک نکته ضروری است که باید موضوع را مدیریت کنیم.
وی افزود: بحث اشتغال و بیکاری یک معضل اصلی جامعه است و موضوعاتی مانند آب و محیط زیست و به طور ویزه آب در بحث ها باید جدی دیده شود لیکن مساله اشغال هم مد نظر قرار گیرد.به عنوان مثال در بخش کشاورزی باید به دنبال راهکارهای اصلاح الگوی مصرف و افزایش راندمان و مکانیزه کردن کشاورزی باشیم.
سالاری بیان کرد: باید گزینه مناسبی برای کشت شالی داشته باشیم و از این کشت های جایگزین نیز حمایت کامل صورت گیرد.
رئیس اداره منابع آب شهرستان رامیان و آزادشهر نیز در این جلسه با اشاره به وضعیت منابع آبی شهرستان اظهار کرد: بارش های شهرستان نسبت به سال قبل و دراز مدت افزایش کمی دارد ولی وضعیت وراناب رودخانه های استان 52 الی 78 درصد کاهش را نشان می دهد.سطح آب زیرزمینی استان در آبخوان های کم عمق و عمیق نیز نسبت به مدت مشابه درازمدت به ترتیب 89 و 378 سانتی متر کاهش را نشان می دهد.
مهندس جواد تیموری افزود: با توجه به آمار و اطلاعات بیان شده در خصوص وضعیت منابع آبی و به منظور امکان مدیریت بهتر شرایط بحران کم آبی در حال حاضر، همکاری کلیه مصرف کنندگان منابع آب در همه بخش ها به ویژه کشاورزی که بزرگترین مصرف کننده آب است، ضروری است.

وی در ادامه بر اطلاع رسانی وضعیت کم آبی، رعایت الگوی کشت متناسب با منطقه، مدیریت زمان، سطح و نوع کشت بهاره، پیشگیری از حفر و بهره برداری چاه های غیر مجاز و اضافه برداشت چاه های مجاز تاکید نمود.
در این جلسه مقرر شد وضعیت و شرایط فعلی بحران کم آبی به نحو مقتضی به اطلاع عموم و کلیه مصرف کنندگان به ویژه بخش کشاورزی رسانده شود. همچنین با توجه به کاهش رواناب رودخانه ها و افت سطح آب زیرزمینی منطقه ، تمهیدات و اقدامات لازم به منظور مدیریت کشت بهاره در سطح شهرستان معمول گردد و از ارائه هر گونه خدمات و تسهیلات به بهره برداران منابع آبی فاقد مجوز قانونی معتبر خودداری شود.
همچنین مقرر شد نیروی انتظامی در اجرای قوانین و مقررات (تبصره 4ماده واحده قانون تعیین تکلیف چاه های فاقد پروانه وماده 31 قانون توزیع عادلانه آب) همکاری و مساعدت بیشتری با اکیپ های گشت و بازرسی منابع آب شهرستان به ویژه در ایام تعطیلات دشته باشند.
گفتنی است مقر شد کلیه بهره برداران منابع آبی نسبت به تکمیل پرونده های ناقص خود در ارتباط با چاه ها به منظور صدور پروانه بهره برداری یا تمدید پروانه های بهره برداری صادره می بایست اقدام نمایند. تا مطابق مقررات به عنوان بهره بردار غیر مجاز مشمول خسارات وارده به منابع آب نشوند.

 

 

منبع خبر: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گلستان