یکشنبه, 30 دی 1397

 

 

چهل و یکمین جلسه کارگروه تخصصی سیل، مخاطرات دریایی، برق و آب و فاضلاب گلستان برگزار شد

چهل و یکمین کارگروه سیل، مخاطرات دریایی، برق، آب و فاضلاب استان گلستان با موضوع نوسانات سطح آب دریای خزر وخلیج گرگان در شرکت آب منطقه ای گلستان برگزار شد.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گلستان، مهندس سید محسن حسینی در این جلسه  که با 4 دستور جلسه از جمله آخرین وضعیت پروژه نجات خلیج گرگان اظهار کرد: باید مشخص شود میزان آب استان گلستان و ایران به دریای خزر چند درصد است؟ و با توجه به اینکه گفته می شود بیشترین آب ورودی به دریای خزر توسط رودخانه ولگا  از روسیه می باشد لذا لازم است اطلاعات کارشناسان ومدیران در این زمینه افزایش یابد.
دکتر عبدالعظیم قانقرمه عضو هیات علمی دانشگاه گلستان و از کارشناسان مجرب در امر دریای خزر در این جلسه با ارائه گزارش مفصلی در مورد وضعیت و نوسانات آب دریای خزر اظهار کرد: با توجه به نموداری که برای مدت 220 ساله توسط روس ها طراحی شده است تقریبا در سیکل های 300 ساله با افت سطح آب دریای خزر رو به رو بوده ایم.
وی با بیان این که در حال حاضر ارتفاع آب دریای خزر 27- متر است، گفت: ورودی سالانه آب رودخانه ها به دریای خزر 280 کیلومتر مکعب است که 240 کیلومتر مکعب توسط رودخانه ولگا در روسیه تامین می شود که بالای 85 درصد ازکل آب ورودی سالانه به دریای خزر را شامل می شود. سهم ورودی آب رودخانه های ایران به دریای خزر کمتر از 5 درصد است که سهم استان گلستان حدود نیم درصد است.
دکتر قانقرمه در ادامه  با بیان این که رودخانه ولگا طی سال های اخیر با کاهش آبدهی رو به رو بوده است،گفت: افزایش دمای سطح آب دریای خزر از سال 1985 تا 2016 وکاهش بارندگی حوضه های خزر از جمله کاهش شدید تراز آب دریای خزر است.
دکتر نوری رییس دفتر فنی آب و مدیر طرح نجات خلیج گرگان نیز در این جلسه گزارشی در خصوص اقدامات مطالعاتی واجرایی طرح نجات خلیج گرگان داد و گفت: با توجه به ابلاغ طرح نجات خلیج گرگان به شرکت آب منطقه ای بابت این موضوع مشاور به کارگیری شد و پس از مطالعات به نتایجی رسیدیم که با توجه به این سطح از مطالعات احتمال وقوع ریزگرد وجود ندارد و پسروی در آب دریای خزر غیر نرمال نیست. مسائل زیست محیطی شرایط اضطرار ندارد ولی تردد شناورها از سمت خلیج  گرگان به دریای خزر شرایط اضطرار دارد.

دکتر نوری گفت: با توجه با این مطالعات، پیشنهاد شده است جهت تردد و ناوبری، کانال آشوراده که بهترین گزینه است لایروبی شود. و در بخش عملیات های اجرایی، اقداماتی توسط شرکت آب منطقه ای انجام شده  است که شامل لایروبی 10 رودخانه منتهی به خلیج گرگان به طول 22 کیلومتر است.
نماینده اداره کل هواشناسی نیز در گزارشی از وضعیت بارندگی در سال آبی جاری گفت: در سال آبی 96-97 با کاهش بارندگی از شرق به غرب استان رو به رو بوده ایم به گونه ای که در شرق استان حدود 250 میلی متر و در غرب استان حدود 50 تا 60 میلی متر بارندگی داشته ایم وپیش بینی دما برای سه ماه آینده بین نیم تا یک درجه افزایش خواهد داشت وپیش بینی بارش نیز برای سه ماه آینده برای شرق استان نرمال ودر غرب با کاهش رو به رو خواهیم بود.

 

 

منبع خبر: