دوشنبه, 26 آذر 1397

 

 

بازدید نماینده مردم کردکوی، ترکمن و بندرگزو گمیشان در مجلس از طرح زهکشی اراضی اولویت دار گلستان

نماینده مردم کردکوی، ترکمن، بندرگز وگمیشان در مجلس شورای اسلامی به همراه مدیر عامل شرکت آب منطقه ای و فرماندار شهرستان ترکمن از طرح زهکشی اراضی اولویت دار استان بازدید کرد.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گلستان، مدیر عامل  این شرکت در این بازدید اظهار کرد: اراضی موضوع این طرح در شهرستان های گرگان، کردکوی، آق قلا وبندرترکمن بوده واز مهم ترین اهداف این طرح، اصلاح و بهبود وضعیت خاک، بهینه سازی ظرفیت مجاری روباز موجود جهت تخلیه سیلابها ورواناب ها ، ارتقاء پتانسیل های ذخیره آب جهت کاربری کشاورزی، صنعتی و شیلات مقابله با آبگرفتگی اراضی و استفاده بهینه از منابع حاصل از ذخیره آب در امر توسعه کشاورزی محدوده طرح است.

مهندس نظری بیان کرد: شیب کم رودخانه قره سو، نفوذپذیری کم خاک در بخش وسیعی از اراضی محدوده طرح، وجود سازه های تقاطعی نامناسب مانند پل و غیره در مسیر و فقدان آبراهه ها و مجاری طبیعی دارای ظرفیت وپتانسیل مطلوب برای تخلیه رواناب ها از جمله محدودیت های منطقه طرح بود که راهکارهایی چون روش های سازه ای کنترل و تاخیر جریان بالادست وورودی به قره سو با ایجاد مخازن ذخیره وپخش سیلاب، ظرفیت سازی های جدید مورد نیاز جهت کنترل کامل رواناب های سطحی حاصل از بارندگی های سالانه وساماندهی مجاری وظرفیت های تخلیه موجود در پایین دست شامل رودخانه های قره سو و گرگانرود از جمله راهکارها جهت رفع این محدودیت ها پیشنهاد شده است.

نماینده مردم کردکوی، ترکمن، بندرگز وگمیشان در مجلس شورای اسلامی در این جلسه ضمن تشکر از شرکت آب منطقه ای گلستان برای اجرای این پروژه در استان گفت: در این پروژه اقدامات خوبی انجام شده است و امیدوار هستیم با همین سرعت و قدرت ادامه پیدا کند.

رامین نورقلی پور افزود: نگرانی که در پروژه های عمرانی در کشور وجود دارد بحث تامین اعتبارات است ، علیرغم کندی کار در گذشته ، تا کنون کار پیشرفت خوبی داشته است و امیدواریم اعتبارات آن تامین شود و فواید آن به مردم منطقه برسد.

وی در ادامه  با بیان این که بحث نگهداری این پروژه هم مهم است، گفت: تمهیداتی برای آن دیده شده است ولی نیاز به برنامه ریزی در این زمینه می باشد.

نماینده مردم کردکوی وترکمن وگمیشان و بندرگز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که ضرورت وجود زهکش در منطقه چیزی است که کاملا پذیرفته شده وغیر قابل انکار است، گفت: عدم قابلیت زهکشی طبیعی خاک های منطقه، شیب کم منطقه ، وجود دشت سیلابی و روانابها وفاضلابهای محدوده باعث کم شدن کیفیت خاک وآب منطقه شده و قطعا زهکشی می تواند یک درمان اصلی برای این معضل باشد.

وی تصریح کرد: بسیار امیدوار هستیم این کار ادامه پیدا کند و ما هم به سهم خود تلاش می کنیم تا تحول بزرگی در منطقه ایجاد گردد.

منبع خبر: