پنجشنبه, 26 مهر 1397

 

 

استاندار گلستان از عملیات اجرایی سد نرماب در شهرستان مینودشت بازدید کرد

استاندار گلستان به همراه مدیران استانی و شهرستانی از عملیات اجرایی سد نرماب در شهرستان مینودشت بازدید کرد.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گلستان، دکتر مناف هاشمی در بازدید از این پروژه، اظهار کرد: تسریع در عملیات اجرایی و آبگیری سد نرماب می تواند نقش موثری در ارتقا وضعیت آب شرق استان  داشته باشد و دغدغه های مردم این منطقه را کاهش دهد.
در این بازدید مهندس گیلک معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای گلستان گزارشی از آخرین روند این پروژه ارائه کرد و گفت: : پیشرفت فیزیکی سد و تاسیسات وابسته آن حدود 74 درصد و پیشرفت کل پروژه حدود 45 درصد است.
مهندس گیلک افزود: کنترل سیلاب رودخانه های نرماب، چهل چای و خرمالو و تنظیم آب این رودخانه ها در مخزن سد نرماب، توسعه و بهبود کشاورزی در اراضی تحت پوشش به میزان 91.2 میلیون متر مکعب ، تامین آب شرب و صنعت منطقه به میزان 37 میلیون متر مکعب، تنظیم و رهاسازی حقابه های پایاب (پایین دست سد وشمگیر) به میزان 63.8 میلیون متر مکعب و توسعه اشتغال به میزان 3400 نفر به صورت مستقیم در زمان بهره برداری از جمله اهداف ساخت این سد است.
معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای استان، در ادامه با بیان این که یکی از مشکلات این پروژه ،جابجایی روستاهای واقع در مخزن سد می باشد،گفت: عملیات احداث روستای جنگلده پایین ظرف یک ماه پایان خواهد یافت که در صورت پرداخت هزینه خرید اراضی کشاورزی و پرداخت باقیمانده بدهی به کشاورزان، جابجایی انجام می شود و با انتقال روستای جنگلده پایین، عملیات اجرایی بدنه سد نرماب سرعت خواهد گرفت.
وی تصریح کرد: در صورت جابجایی روستای جنگلده پایین و رفع مشکلات اجتماعی و استملاک اراضی، آبگیری اولیه سد نرماب در سال 97 امکان پذیر خواهد بود.
گفتنی است ، عملیات اجرایی سد نرماب در محدوده شهرستان مینودشت درشرق استان گلستان با ظرفیت 125 میلیون متر مکعب و توان تنظیم آب 190 میلیون متر مکعب از سال 1391 آغاز شد و قرار است آب مازاد سه رودخانه نرماب، چهل چای و خرمالو را ذخیره و مدیریت منابع آب نماید.

 

 

منبع خبر: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گلستان