چهارشنبه, 4 مهر 1397

 

به مناسبت هفته پدافند غیرعامل؛

 

همایش آموزشی تمهیدات نوین، تامین پایداری و کاهش ریسک زیرساخت های آبرسانی در شرکت آب منطقه ای گلستان برگزار شد

همایش آموزشی تمهیدات نوین، تامین پایداری و کاهش ریسک زیرساخت های آبرسانی با حضور مدیران و کارشناسان در شرکت آب منطقه ای گلستان به همت مدیریت بحران و پدافند غیر عامل استان برگزار شد.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گلستان، استاد این دوره در این همایش گفت: انجمن علمی پدافند غیر عامل متشکل از کارگروه های کالبدی، سایبری و مردم محور و زیستی است که کارگروه مردم محور، حوزه تهدیدات نرم مانند جنگ نرم و جنگ اقتصادی و .. را بررسی می کند.
وی با بیان این که از زمان مادها تاکنون 1130 جنگ در کشور ما رخ داده است گفت: یکی از اهداف پدافند غیر عامل کاهش آسیب پذیری و کم کردن اثر تهدیدها می باشد. و هم اکنون نیز شبکه های اجتماعی متعدد خود فرصتی برای جاسوسی است، بنابراین باید در این حوزه بیشترین دقت و نظارت صورت پذیرد.
این استاد حوزه پدافند در ادامه با بیان این که 14سال است پدافند غیر عامل در کشور ما فعال است، گفت: یکی از مهم ترین شریان های حیاتی در پدافند غیر عامل بحث منابع آبی است که در نظریه واردن در رده دوم اهمیت قرار دارد.
ایشان در ادامه تصریح کرد: پدافند غیر عامل تنها 5 درصد طرح ها را گران می کند، اما ایمنی طرح و هم ایمنی کشور را در پی دارد.
وی افزود: مجریان طرح در اجرای طرح ها بایداز قواعد و قوانین پدافند غیر عامل مطلع باشند کما این که در اسناد بالادستی کشور در بحث پدافند بسیار تاکید شده است و می بایست ملاحظات و الزامات آن رعایت شود.

ایشان همچنین با بیان این که پدافند غیر عامل هزینه نیست، بلکه سرمایه گذاری برای داشتن آینده ای بهتر است، گفت: پدافند غیر عامل یک نوع دفاع غیر عامل است که با کمترین امکانات و تجهیزات فنی کنترل پیامدهای تهاجم را کاهش وحذف آسیب پذیری در طرح ها را به همراه خواهد داشت.
این استاد حوزه پدافند عامل در ادامه سطح بندی فضاهای موجود در زیرساخت، کاهش آسیب پذیری و ایمن سازی تاسیسات تامین، انتقال و توزیع آّب، شناسایی و مقابله با عوامل بیولوژیک، شیمیایی و پرتوی و سایر منابع آلوده کننده و حداقل سازی و حذف قابلیت دشمن در بهره گیری از آب به عنوان سلاح را از جمله کاکردهای پدافند غیر عامل در حوزه آب عنوان نمود.
وی همچنین کاهش آسیب پذیری سامانه های تامین آب وشبکه آبرسانی در برابر تهدیدات، استمرار آبرسانی و انتقال در هر شرایط، اطمینان از آبرسانی سالم وتسهیل در مدیریت بحران را ماموریت اصلی پدافند غیر عامل در حوزه آب بیان کرد.

 

 

منبع خبر: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گلستان